lektury online

Iliada

powrót »

Podczas wesela Tetydy i Pleusa bogini Eris rzuciła między siedzące boginie złote jabłko z napisem "dla najpiękniejszej". Powstał spór między boginiami do której z nich w takim razie to jabłko należy, a sędzią w tej sprawie został Parys. Wybrał Afrodytę, która obiecała mu nagrodę, którą była Helena.
Młodzieniec przyjechał do Sparty i porwał żonę Henelaosa. W całej Grecji zawrzało na wieść o tym, jak zamorski barbarzyńca znieważył święte prawo gościnności. Rozpoczęto wojnę.
W szeregach Hellady Naczelnym dowódcą został Agamemnon.
Według przepowiedni los wyprawy zależał od Achillesa. Bez niego Troja nie mogła być zdobyta. On zaś został schowany przez matkę i długo go szukano. Potem nie było wiatru na morzu. Zlikwidować ten problem miał ofiara z córki Agamemnona.
U brzegów Azji wodzowie wysłali do Troji Odyseusza i Meneloosa żądając wydania Heleny. Działania wojenne przebiegały opieszale. Miejscem walk była równina nad Skamandrem. Odbywały się turnieje rycerskie. Najlepszy był Achilles.
Trwało to wszystko 10 lat. W obozie greckim wybuchła zaraza. Między Agamemnonem a Achillesem wybuchł konflikt. Achilles do jednej z bitew pożyczył swój strój Petraklosowi, którego Trojanie bardzo się bali. Powstrzymał go dopiero Hektor.
Achilles zemścił się za zabicie przyjaciela jeszcze okrutniej. Wygrał walkę z Hektorem, ale został zabity przez strzałę Parysa. Zginął też Parys. Helenę wydano za jego brata.
Gdy Trojanie pewni byli swojej klęski Grecy odjechali spod murów Troji. Został tylko olbrzymi drewniany koń. Ukrytych w nim był 12 żołnierzy z Odyseuszem na czele.
W nocy Trojanie wyszli i otworzyli bramy miasta. Wojska greckie wróciły. Zaczęła się rzeź. Zginęli wszyscy Trojanie. Odzyskano Helenę, a wojska greckie wróciły do domu.
powrót »


Zobacz też: