lektury online

Giaur

powrót »

Powieść poetycka o samotnym, tajemniczym młodzieńcu, który znalazł się w opanowanej przez Turków Grecji. Nikt nie zna jego imienia ani jego przeszłości - "giaur" oznacza po prostu innowierca i nazwany tak został z punktu widzenia Turków - muzułmanów.
Akcja utworu pełna jest dramatycznych wydarzeń. Zachowując kolejność wypadków, można przedstawić ją następująco:
Giaur pokochał Leilę - niewolnicę z haremu tureckiego baszy Hassana. Kobieta odzwajemniała jego uczucie. Leila nie była jednak zwykłą branką - Hassan wyróżniał ją, można powiedzieć, że była tam "pierwszą żoną" wśród wszystkich niewolnic.
Gdy Hassan dopatrzył się zdrady, ukarał żonę na wzór turecki - pod osłoną nocy, związana w worku została wrzucona do morza i utonęła.
Giaur szalał z rozpaczy, ponieważ nie wiedział gdzie jest jego ukochana, poszukiwał jej wszędzie. Wreszcie dowiedział się co się stało.
Zebrał gromadę zbójników, przyczaił się i napadł Hassana, który właśnie wyprawiał się po nową żonę. Giaur i Hassan walczyli w pojedynku i Giaur dopełnił zemsty, lecz nie przyniosła ona mu ulgi.
Zamknął się w klasztorze, któremu oddał cały majątek i w którym przeżył bolesnych, milczących sześć lat.
Zamknięty w sobie Giaur wyznał wszystko dopiero na ostatniej spowiedzi, nie mógł bowiem żyć dłużej w takim cierpieniu. Nadal kochał Leilę, zabicie Hassana nie wróciło jej życia, a myśl o jej cierpieniu w chwili śmierci wciąż prześladowała Giaura.

Byronizm - postawa stworzona przez Byrona. Bohater byroniczny - zbuntowany, samotny, odwrócony od świata. W jego przeszłości kryje się mroczna tajemnica (nie zawsze dowiemy się jaka). Nie jest bierny - walczy o swoją ideę, zawsze sam i nie zawsze wygrywa.
powrót »