lektury online

Dekameron

powrót »

Zbiór stu nowel, w których autor oddał obyczajowość włoską swoich czasów. Nowele te są opowiadane przez siedem dam i trzech młodzieńców, którzy w czasie zarazy w 1348 roku uciekli do willi pod Florencją.
Tam przez 10 dni opowiadają sobie rozmaite historie i anegdoty, każdy uczestnik zabawy musi opowiedzieć jedną nowelę (stąd tytuł zbioru, z gr. Deka-dziesięć i hemera - dzień). Autor najlepszej opowieści zostaje uhonorowany tytułem królewskim i zarządzać będzie swym "dworem" przez dzień następny.
Tematyka nowel jest bardzo różnorodna, dotyczy miłości, także zmysłowej, zawarte w zbiorze utwory opowiadają o pzyjaźni, mądrości, naiwności ludzkiej, sprycie, namiętnościach.

"Sokół" - Nowela opowiada o miłości szlachcica Federigo degli Alberighi do Monny Giovanny. Młodzieniec kocha damę, która go nie chce. Mimo to urządza na jej część przyjęcie, popisuje się na turniejach tak, że traci wszystko oprócz ukochanego sokoła.
Zubożały, wraca na wieś-tam żyje samotnie, polując-z sokołem. W tym czasie Monna Giovanna zostaje wdową i z małym synkiem przenosi się na wieś-oczywiście w sąsiedztwo Federiga. Dotyka ją kolejne nieszczęście, dziecko jej zapada na ciężką chorobę i pragnie nade wszystko... sokoła Federiga.
Dama przełamuje opory i daje się zaprosić na obiad do wielbiciela. Federigo wszakże nie ma jej czym przyjąć-w desperacji poświęca więc ukochanego sokoła i każe go upiec na obiad...
Kiedy uwielbiana Monna wyłuszczy mu swoją prośbę-popadnie w całkowitą rozpacz, nie mogąc spełnić jej życzenia. Synek damy umrze, ale Federigo swym niezwykłym czynem zdobędzie jej serce i rzecz zakończy się ślubem.
powrót »